I dag er siste frist - i morgen er det for sent

15/04/2025 15:39

Yvonne

FORBRUKER
Foto: Shutterstock
Ved midnatt 15. april går fristen ut for alle som vil ta et viktig valg for fremtiden. Da stenger nemlig årets søknadsrunde til høyere utdanning.

AKKURAT NÅ LESER ANDRE OGSÅ

Usikker på hva du skal bli når du blir "stor"? Du er ikke alene.

For mange unge – og voksne – er søknadsfristen til høyere utdanning en stor milepæl. Mandag 15. april ved midnatt er siste sjanse til å søke gjennom Samordna opptak. Etter det er det for sent – i hvert fall for i år.

Uansett om du vil bli sykepleier, jurist, økonom eller lærer: Nå er det tiden for å ta valget som kan forme livet ditt i mange år fremover.

Hvis du synes det kan være vanskelig å bestemme seg, er denne artikkelen til deg.

Vanskelig å velge? Du er i godt selskap
Å velge utdanning er ikke enkelt, og for mange kan det føles overveldende. Hvilken vei gir flest muligheter? Hva brenner jeg for? Hva tjener jeg mest på? I tillegg endrer arbeidsmarkedet seg stadig – og det er ikke alltid lett å spå framtiden.

Likevel er det viktig å huske at ingen valg er endelige. Mange bytter studieretning etter noen år, og det finnes flere veier til samme mål. Det viktigste er å komme i gang, og bruke muligheten til å forme din egen fremtid.

Følger trendene i arbeidslivet
Studier innen rettsvitenskap, økonomi og helse er fortsatt blant de mest populære valgene. Det tyder på at mange søker seg til stabile, etterspurte yrker – noe som gir god mening i en tid med uro i økonomi og arbeidsmarked.

Sykepleie er fortsatt populært, til tross for utfordringer i helsesektoren. Og økonomiutdanninger holder seg i toppen, noe som viser at mange vil inn i privat næringsliv eller offentlig administrasjon.

Topp 10 mest populære studier i 2024
Her er studiene som trakk flest søkere i fjor:

  1. Rettsvitenskap, Universitetet i Bergen – 6294 søkere

  2. Rettsvitenskap (høst), Universitetet i Oslo – 5928 søkere

  3. Sykepleie, campus Oslo, Oslo Met – 5617 søkere

  4. Rettsvitenskap (vår), Universitetet i Oslo – 4958 søkere

  5. Økonomi og administrasjon, Oslo Met – 4794 søkere

  6. Siviløkonom, Norges Handelshøyskole – 4769 søkere

  7. Administrasjon og ledelse i offentlig virksomhet, Oslo Met – 4630 søkere

  8. Økonomi og administrasjon, NTNU Trondheim – 4465 søkere

  9. Kriminologi, Universitetet i Oslo – 4200 søkere

Læs også:

Fem mobiltelefoner som er verdt en formue Har du fortsatt gamle mobiltelefoner liggende hjemme? Blant dem kan det være et ekte samleobjekt, som er verdt mye penger.
Hvis du eier en telefon fra dette merket, bør du sannsynligvis se etter en ny EU vil forby merket på telefonnettet, og det kan bety at det er en veldig god idé for deg å se etter en ny telefon.