Været: Sterk storm på vei – vindkast opp mot 35 m/s

03/04/2025 06:45

Hanne

NYHETER
foto/grafikk: Meteorologisk Institutt
foto/grafikk: Meteorologisk Institutt
Meteorologene advarer mot kraftig vind og høye bølger når et lavtrykk treffer regionen torsdag og fredag. Kontrasten til sør er stor.

AKKURAT NÅ LESER ANDRE OGSÅ

Skillelinje i været: Storm i nord – sommersol i sør
April starter med et kraftig værskille mellom nord og sør i landet. Mens Sør-Norge får en smak av sommer, med sol, tosifrede temperaturer og utepilsvær, preges Nord-Norge av kraftig vind, høye bølger og snøfokk. Kontrastene kunne knapt vært større.

I Sør-Norge ventes temperaturer godt over 15 grader flere steder, og både Oslo og Kristiansand kan nyte solrike dager med vårstemning. Det er allerede behov for solkrem, og uteserveringene forbereder seg på storinnrykk. Men den tørre og varme perioden fører også til økt skogbrannfare, særlig på Østlandet. Uten nedbør i sikte kan dette farevarselet utvides til nye områder.

Samtidig må innbyggerne i Nordland og Sør-Troms forberede seg på en ny runde med full storm. Et kraftig lavtrykk treffer regionen torsdag, med vindkast på opp mot 35 meter i sekundet. Til sjøs ventes bølger på opptil 13 meter i Lofoten og Vesterålen, og det er fare for stengte veier, broer og strømbrudd.

Uværet vil merkes godt langs hele kysten fra Saltfjellet til Troms, og fjelloverganger som Saltfjellet kan få kraftig snøfokk og vanskelige kjøreforhold. Selv om vinden kan roe seg i løpet av dagen, advares det mot å tro at stormen er over – en ny bølge med sterk vind kan følge på kvelden.

Mens søringene nyter vårsola, er realiteten i nord en helt annen. Der må både hagemøbler og værhåp pakkes bort en stund til. Forskjellen i vær og temperatur illustrerer hvor delt landet kan være – fra sol og skogbrannfare til snøstorm og stengte fjelloverganger.

foto/grafikk: skogbrannfare.met.no

Læs også:

Dette er hva vitenskapen sier om å spise en banan til frokost Selv om det ikke er ideelt som et første måltid, kan det være fordelaktig å spise en banan før frokost eller som en del av en balansert frokost.
Hva er den største strømforbrukeren i huset ditt? Det er verken kjøleskapet eller vaskemaskinen, men noe mange nordmenn ikke tenker over. De fleste ser etter strømslukere blant de største apparatene, men det er faktisk ikke alltid tilfellet.