Video: Ukas viktigste nyheter

21/02/2025 12:08

Yvonne

NYHETER
Foto: ShowHeroes
Trump har satt sitt preg på Europa og også Norge den siste uka med en rekke kontroversielle uttalelser. Se video med ukas viktigste nyheter.

AKKURAT NÅ LESER ANDRE OGSÅ

Fra kontroversielle uttalelser i verdenspolitikken til nasjonale dommer – her er de viktigste hendelsene fra uka som gikk.

Trump og Ukraina
Man kommer ikke utenom USAs president Donald Trump når vi skal oppsummere nyhetsbildet i uka som gikk.

Trump har nok en gang skapt internasjonale overskrifter etter å ha startet fredssamtaler med Russland uten å involvere Ukraina, og samtidig kommet med kontroversielle uttalelser om krigen i Ukraina.

I en tale tidligere denne uka hevdet han at Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj er en diktator og at det var han selv som startet krigen.

Uttalelsen har fått skarp kritikk, spesielt fra europeiske ledere som frykter at Trumps retorikk kan undergrave Vestens støtte til Ukraina.

Statsminister Jonas Gahr Støre har reagert kraftig på Trumps uttalelser og understreket at NATO-land må stå samlet i støtten til Ukraina.

Støre reagerer
Støre mener at det er viktigere enn noensinne at allierte ikke lar seg påvirke av feilaktige narrativer og understreker at Norge står fast ved sin støtte til Ukraina.

Samtidig har Norge og Storbritannia inngått et tettere samarbeid om forsvar. Avtalen innebærer økt militært samarbeid i nordområdene, deling av etterretning og tettere samtrening av styrker.

Forsvarsminister Bjørn Arild Gram beskriver avtalen som en strategisk viktig allianse i en tid der europeisk sikkerhet er under press.

Frosta-legen dømt
På hjemmebane har det også vært store nyheter. Rettssaken mot den mye omtalte Frosta-legen ble avsluttet denne uken.

Arne Bye er tiltalt for 87 voldtekter og 94 tilfeller av å ha misbrukt stillingen sin for å skaffe seg seksuell omgang med pasienter. Aktoratet la ned påståand om 21 års fengsel, og kort tid etterat rettssaken var avsluttet ble det tidligere legen pågrepet og varetektsfengslet i påvente av en retsskraftig dom.

Svindelnettverk og økte boligpriser
En storstilt aksjon fra Økokrim har avdekket et omfattende svindelnettverk knyttet til bedrageri av offentlige støtteordninger.

Flere personer er siktet, og politiet forventer at flere mistenkte vil bli pågrepet i løpet av de kommende ukene.

I tillegg har Statistisk sentralbyrå (SSB) lagt frem nye tall som viser at boligprisene i Norge har økt med 7 % det siste året, til tross for høyere renter.

Eksperter advarer om at prisutviklingen kan skape utfordringer for førstegangskjøpere.

Flere internasjonale nyheter
Den geopolitiske spenningen øker ytterligere etter at Kina har økt militærbudsjettet betydelig for 2025. Ifølge analytikere er dette en direkte respons på økt press fra USA og deres allierte i Stillehavsregionen.

I Midtøsten har det vært nye sammenstøt mellom israelske og palestinske styrker, noe som har ført til bekymring for en eskalering av konflikten. FNs sikkerhetsråd har hatt krisemøte for å diskutere situasjonen.

Læs også:

Han legger oppvasktabletter i toalettet: Se nå hva som skjer En brusetablett er en vanlig husholdningsartikkel som ofte brukes til å rengjøre proteser eller badet. Men visste du at en brusetablett også kan brukes til å friske opp toalettet ditt?
Mange har gjort det feil hele livet: Disse matvarene skal ALDRI fryses Mange er ikke klar over det - men det kan få helsemessige konsekvenser.