Mars må man vel kunne si at er årets mest uberegnelige måned. Snø og minusgrader i det ene øyeblikk, sol og knopper som spirer i hagen i det neste, før vind, slutt og regn overtar.
Før helgen kjempet vestlendingene med en såkalt atmosfærisk elv som skyllet inn over landet - noe som ga store nedbørsmengder og mange ras og stengte veier. Samtidig kjempet arrangørene bak Ski-VM i Trøndelag med værforholdene som førte til flere utsatte øvelser på grunn av regn og vind.
I øst, derimot, lå man i le for uværet og i Oslo ble det satt mars-rekord med tett på 18 grader og sol.
Nå viser mars seg fra sin uberegnelige side igjen, og Yr har sett seg nødt til å sende ut farevarsel for snø og snøfokk.
Her blir det snø
De neste dagene blir det skikkelig vinterføre flere steder i landet.
Nord-Norge får det røffeste været med snøbyger, kraftig vind og snøfokk, mens Sør- og Østlandet slipper unna med mer beskjedne mengder.
For Finnmark blir det virkelig vinterlig de neste dagene. Fra mandag kveld ventes det kraftig snøfokk i forbindelse med vestlig til nordlig kuling og snøbyger. Dette kan gi redusert sikt og krevende kjøreforhold, spesielt i kyst- og fjordstrøkene. Veier kan bli stengt på kort varsel, og kolonnekjøring kan bli innført. Meteorologene anbefaler folk å sjekke veimeldinger og beregne ekstra tid til transport.
I Troms meldes det også om snøbyger og lokal snøfokk, spesielt i starten av uka. Vindretningen vil variere mellom sørvest og nordvest, og det kan bli perioder med sterk kuling på kysten.
Nordland får noe roligere vær, men også her blir det snøbyger, særlig i nordlige områder.
Tips for å takle snøværet
Produkt
Navn
Pris
Forhandler




Snø også i fjellet og Trøndelag
Fjellet i Sør-Norge kan også vente seg en god del snø de kommende dagene.
Allerede søndag startet snøfallet i de østlige fjellområdene, og dette fortsetter inn i uka. Mandag vil snøen spre seg sørover, og det blir nordlig frisk bris i utsatte områder.
I Trøndelag er det også meldt sludd og snø i indre strøk, men været bedrer seg utover dagen.
Yr har sendt ut gult farevarsel om snø på deler av Nordvestlandet. Snøgrensa ligger på rundt 300 meter. Nedbøren startet som sludd og gikk over til snø natt til mandag. Nedbøren vil gi seg fra mandag formiddag, men det vil være lokalt vanskelige kjøreforhold.
For Vestland fylke og Møre og Romsdal blir det vått i lavlandet, men snø i høyden. Mandag kommer regn inn fra nord, mens fjellområdene kan vente seg snø.
På Sunnmøre meldes det om kuling og nedbør i starten av uka, men været vil bedre seg mot ettermiddagen.
Her titter sola fram
Østlandet slipper unna de verste vinterforholdene, men det kan komme litt snø og sludd i starten av uka, særlig i nordlige områder.
Lenger sør er det meldt opphold og mulighet for solgløtt, men grått og skyet vær dominerer.
På Sørlandet ventes det i hovedsak oppholdsvær, men med tåke først på dagen.
Så for å oppsummere:
De som bor i Finnmark, Troms, fjellområdene i Sør-Norge og deler av Trøndelag må belage seg på snø, vind og krevende kjøreforhold. Østlandet og Sørlandet får roligere vær, mens Vestlandet må takle en blanding av regn og snø