Har du også lurt på det? Dette gjør verdens beste målmann når lagkameratene er i angrep

03/02/2025 10:44

Yvonne

SPORT
Foto: Oleksandr Osipov / Shutterstock
Han ble kåret til verdens beste målvakt under håndball-VM. Men hva gjør han når han ikke vokter målet?

AKKURAT NÅ LESER ANDRE OGSÅ

Håndball-VM som ble avsluttet i helga, endte skuffende for Norge etter tap i en rekke innledende kamper. Men mens Norge ikke klarte å innfri forvetningene, gikk det mye bedre for de andre vertsanasjonene, Danmark og Kroatia.

Søndag slo favorittene Danmark Kroatia i VM-finalen og kunne kalle seg Verdensmestre for fjerde gang i trekk. Mye skyldtes redningene fra Emil Nielsen gjennom hele turneringen, og det er ett spørsmål mange spør seg.

Hva gjør han egentlig i de periodene mens lagkameratene er i angrep?

Følger han med på spillet? Tar han armbøyninger? Finpusser han teknikken?

Svaret vil overraske deg.

Under håndball-VM 2025, som ble avsluttet søndag, leverte Danmarks målvakt Emil Nielsen imponerende prestasjoner. I åpningskampen mot Algerie ble han kåret til kampens beste spiller med en redningsprosent på 47%. I semifinalen mot Portugal bidro han sterkt til seieren med 15 redninger, og selv om han hadde kastet opp hele natten til finaledagen, sto han også imponerende mellom stengene da Danmark vant VM-gull.

Totalt i turneringen oppnådde Nielsen en redningsprosent på 43%, med 125 redninger på 294 skudd, og ble naturlig nok valgt ut til turneringens All-Star-lag.

Regner på redningsprosenten
Nettopp det med redningsprosent er ganske essensielt i suksessen for ham som i øyeblikket er verdens beste målvakt.

For mens ande målvakter avviser kategorisk at de tenker på redningsprosenten i kampene, er det nettopp det som holder Emil Nielsen skarp i buret.

Den danske VM-stjernen innrømmer glatt at han har et usedvanlig intenst forhold til antall redninger i løpet av kamper.

Hver gang spillet foregår i motsatt ende av banen, starter den store prosentregningen i målvaktens hjerne.

"Jeg har regnet med det så lenge jeg kan huske", sier han i følge avisen BT og legger til at han ikke kan huske når det startet eller hvorfor han ble så opphengt i det.

"Jeg har de gylne 40 prosentene som minimum som jeg gjerne vil lande på. Det er høye krav å sette for seg selv. Det er ikke lett. Men det er det jeg er ute etter", sier Emil Nielsen som innrømmer at han er et veldig konkurransemenneske og derfor er usedvanlig hard mot seg selv.

Tenker ikke på en god bok
Han slår fast at den endelige redningsprosenten er grunnleggende irrelevant dersom laget har tapt, men i løpet av kampen kan han imidlertid bruke tallene til å gire seg selv opp.

"De er et verktøy for meg. "Motivasjon" er nok ikke det rette ordet å bruke, men det er noe i den retningen. 40 prosent, da vet jeg at det går ganske bra. Jeg tenker at hvis jeg er på 30, så kan jeg med en enkelt redning til komme opp i 33 prosent. Jeg leker litt med slike ting. Jeg er flink til å regne ut prosenter – i alle fall når det kommer til små tall", innrømmer han.

Så mens lagkollegene prøver å score på motstanderne, holder målvakten fokus ved å regne ut hva som skjer med redningsprosenten hvis han redder det neste skuddet.

"Tiden må gå når vi er i angrep, og jeg vil gjerne holde fokus på håndballen. Det er ikke sånn at jeg står der og tenker på en bok jeg har lest en gang", ler han.

Læs også:

Han legger oppvasktabletter i toalettet: Se nå hva som skjer En brusetablett er en vanlig husholdningsartikkel som ofte brukes til å rengjøre proteser eller badet. Men visste du at en brusetablett også kan brukes til å friske opp toalettet ditt?
Mange har gjort det feil hele livet: Disse matvarene skal ALDRI fryses Mange er ikke klar over det - men det kan få helsemessige konsekvenser.