Domfellelse etter NRK-serie - Nå endres aldersgrensen

10/03/2025 21:55

Yvonne

UNDERHOLDNING
Foto: NRK
Nå endres aldersgrensen på serien "Kroppen min eier jeg" som vises på NRK.

AKKURAT NÅ LESER ANDRE OGSÅ

Serien "Kroppen min eier jeg" er laget av Bivrost Film i samarbeid med NRK Super og Redd Barna. Tidligere hadde den en aldersgrense på 6 år.

Men etter en rekke domfellelser hvor det har vist seg at serien har hjulpet ofrene til å forstå og sette ord på overgrep de har vært utsatt for, fjernes aldersgrensen helt.

Serien, som er laget i samarbeid med Redd Barna, har blitt nevnt i fem rettskraftige dommer og brukes i barnehager og grunnskoler for å lære barn om deres rettigheter og hva som er uakseptabel atferd.

Forstod at noe var galt
I den aller nyeste dommen fra januar i år, fikk familiefaren fra en kommune i Vestland ni års fengsel. Her slår domstolen fast at mannen i femtiårene har utsatt sin datter for grove voldtekter i seks år. Datteren var tre år da overgrepene startet.

Da overgrepene pågikk trodde datteren det var normalt, men etter å ha sett et program på NRK Super forsto hun at det ikke var det, står det i dommen.

Tegneserien har også tidligere bidratt til at overgripere har blitt domfelt, minst fem ganger, melder NRK på sine egne nettsider.

Har nektet å vise den til små barn
Serien har ikke vært like populær over alt. I Kristiansand har nemlig politikerne bestemt at serien IKKE kan vises i barnehager, på grunn av aldersgrensen som var satt til 6 år.

I Kristiansand har noen politikere og byråkrater tidligere ment at denne tegnefilmen er for seksualiserende ifølge Gatemagasinet MOT. Dermed er den ikke lenger en del av samtaleverktøyet "Kroppen er min" som har vært brukt i barnehagene.

Artikkelen fortsetter under bildet

Illustrasjon: Bivrost Film

Fjerner aldersgrensen
Etter at NRK ble klar over dette, har de foretatt en ny gjennomgang av materialet, og har landet på en ny konklusjon. I stedet for 6 års aldersgrense, har NRK bestemt seg for å fjerne aldersgrensen helt.

Dog anbefales det at de helt minste ser serien sammen med voksne.

Undervisning som følger opplegget legger opp til at voksne forbereder seg og ser filmene sammen med barn.

"Målgruppa er ganske små barn og unge. For at de skal forstå hva dette handler om, så må du formidle til dem på en måte som gjør at de skjønner hva overgrep er, og kan kjenne igjen dersom de selv blir utsatt for noe som er vanskelig, eller tråkker over deres grenser", sier Tirill Sjøvoll som er spesialrådgiver i Redd Barna.