Therese Johaug har bestemt seg for å utvide karrieren med én uke, til tross for at planen opprinnelig var å avslutte med 10-kilometeren i Holmenkollen.
Nå gjør hun i stedet et siste konkurranseopptreden i Lahti, ifølge en pressemelding fra Skiforbundet.
Den norske troppen til Lahti inkluderer imidlertid ikke Heidi Weng. På programmet i den finske skimetropolen står både sprint, lagsprint og 50 kilometer. Distansen på fem mil var Johaugs store mål i VM, men der måtte hun nøye seg med tre sølv og én bronse. Det skriver Sol.no
"Jeg må ha revansje etter Trondheim," uttalte Johaug med et smil da hun møtte pressen i forkant av rennene i Holmenkollen.
Dagen etter leverte hun en imponerende seier på 20-kilometeren i nasjonalanlegget. Den tradisjonelle femmila ble derimot ikke arrangert i Holmenkollen denne sesongen, ettersom distansen ble gjennomført i VM helgen før. Johaug får derfor en ny sjanse til å konkurrere på favorittdistansen under verdenscupavslutningen i Lahti.
Johaug la opprinnelig opp i 2022, men ryktene om et lengre comeback har levd videre, blant annet takket være uttalelser fra kjæresten Nils Jakob Hoff. Likevel har hun gjort det klart at en OL-deltakelse i Cortina og Milano i 2026 ikke er aktuelt.
"Planen er å avslutte nå," sa hun i Holmenkollen i helgen.
Dette er de norske utøverne som skal gå femmila i Lahti:
Menn:
Johannes Høsflot Klæbo (Byåsen)
Erik Valnes (Bardufoss og Omegn)
Harald Østberg Amundsen (Asker)
Simen Hegstad Krüger (Lyn)
Andreas Fjorden Ree (Støren)
Martin Løwstrøm Nyenget (Lillehammer)
Pål Golberg (Gol)
Kvinner:
Therese Johaug (Nansen)
Kristin Austgulen Fosnæs (Fossum)
Astrid Øyre Slind (Oppdal)
Nora Sanness (Kjelsås)
Silje Theodorsen (Kvaløysletta)
Hedda Østberg Amundsen (Asker Skiklubb)