For under en uke siden kunne NRK for første gang vise hvor mange Temu-varer som kom til Norge.
Handle-appen har vokst voldsomt i popularitet siden den ble lansert i Norge høsten 2023, og nå viser en ny oversikt at nordmenn har handlet 16 millioner ting fra den kinesiske plattformen i 2024.
Advarslene mot Temu har florert.
Men ingenting ser ut til å stanse handleglade nordmenn.
For oss koster varene nesten ingenting, men for kloden kan det bli dyrt.
Over halvparten av norske husstander har handlet fra Temu i 2024, ifølge en undersøkelse Norstat har gjort for NRK.
Dette til tross for en rekke advarsler om miljø- og klimakonsekvenser.
Skjerper kontrollen
Nå ber Klima- og miljødepartementet om at kontrollen av varer skjerpes. Det viser et brev departementet har sendt til Miljødirektoratet torsdag, som NRK har sett.
Det føyer seg i rekken av motstand mot de asiatiske handle-plattformene.
Rett før jul ble det kjent at svenskene ville forby plattformene, men til tross for kritikk fra en rekke organisasjoner og myndigheter om alt fra klimaavtrykk til helsefarlige stoffer i produktene, uheldige konkurransefortrinn og en usunn gambling-salgsmetode, har norske myndigheter ikke gjort noe for å stoppe den enorme framveksten.
Skal være trygt
"Det skal være trygt å handle i Norge. Vi kan ikke godta salg og markedsføring av produkter som kan være skadelige for folk. Derfor har jeg nå bedt Miljødirektoratet om å øke kontrollen med produkter fra nettplattformer utenfor Europa som Temu, Shein og Alibaba", sier Andreas Bjelland Eriksen til NRK.
Han ber Miljødirektoratet utføre flere kontroller av varer for miljøgifter. Forrige uke kontrollerte direktoratet 13 varer, av disse inneholdt 8 varer farlige stoffer.