Hver måned justeres prisene på en rekke varer hos Vinmonopolet, og 1. februar blir hele 90 produkter satt ned i pris.
Prisreduksjonene stammer ikke fra Vinmonopolet selv, men fra importører, produsenter eller grossister som velger å senke prisene på utvalgte varer.
"En kan kanskje kalle dette for en type hemmelig salg på polet, for de har jo ikke lov til å gå ut med slike ting på grunn av alkoholloven," har Dagbladets vinekspert Anne Fredrikstad tidligere sagt til DinSide.
Dette er ingen kampanje med store annonser eller synlige plakater i butikkene. Tvert imot, det er informasjon man må oppsøke selv for å få med seg. Det skriver DinSide
Store prisavslag i februar
Blant de 90 varene som får redusert pris denne måneden, varierer nedsettelsene fra 9,90 kroner til hele 2025,90 kroner. Over 50 av produktene blir over hundre kroner billigere.
For mange vil de mest interessante varene være de som havner innenfor deres personlige prisgrenser for vin. Enten man har et budsjett på 150, 250 eller 500 kroner, er det mulig å finne gode kjøp.
For å gjøre det lettere for kundene å orientere seg, har vi sortert denne månedens prisavslag etter ny pris, slik at du raskt kan se hvilke produkter som passer ditt budsjett.
Gode kjøp under 150 kroner
Om du er ute etter en rimelig vin, finnes det flere gode valg under 150 kroner. Blant annet settes rødvinen HochKlaus Vernatsch ned fra 299 til 149,90 kroner. Også hvitvinen Gustavshof Pur får en betydelig reduksjon og faller fra 279,90 til 149,90 kroner.
Vin til under 400 kroner
Er du villig til å legge litt mer i en vinflaske, kan du finne vin som tidligere har kostet rundt 400 kroner, men som nå kan kjøpes for en langt lavere pris. Dette gjelder blant annet noen røde viner fra franske Nicolas Morin og vin fra spanske Alfredo Arribas.
Størst priskutt: Over 2000 kroner i avslag
Den største prisreduksjonen i kroner finner vi på en flaske Giacomo Conterno Barbera d'Alba Vigna Ceretta fra Italia. Prisen på denne vinen reduseres med over 2000 kroner, fra 3089,90 til 1064 kroner. Dette er også den vinen med størst prosentvis rabatt, da den blir satt ned med hele 65,57 %.
Begrenset tilgjengelighet
De fleste vinene som settes ned i pris denne gangen kommer fra bestillingsutvalget, med unntak av én vin fra tilleggsutvalget. Det kan være lurt å sjekke lagerstatus i butikker, da de beste tilbudene ofte forsvinner raskt. Om vinen er tilgjengelig i en butikk, kan det lønne seg å dra direkte dit for å sikre seg en flaske før den blir utsolgt.